Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

PROGRAM EMOCJA - moduł IV

Kategoria:

KRAINA EMPATII

     Kolejny moduł z międzynarodowego programu „Emocja” kierował nas do Krainy Empatii. Przy tym uczniowie uczyli się, jak zrozumieć empatię, jakie są emocje, jak okazać empatię innym?. Wykorzystane były do tego filmy edukacyjne, scenki dramowe, opowiadania.  Dużo pozytywnych emocji wzbudziło rysowanie Emocjacza- miłego, sympatycznego stworka, pokazując, iż pomimo tego, że dzieci rysowały prace według tej samej instrukcji- to każda z nich była inna. Tak samo jest z naszymi emocjami- różne sytuacje, które nas spotykają mogą w inny sposób być odbierane przez nas. Kiedy innym ludziom okazujemy empatię, oznacza to, że na chwilę stawiamy się w ich sytuacji, czyli zastanawiamy się, jak oni widzą świat.

    Kolejną pracą plastyczną były Empatyczne Okulary, w których uczniowie wyobrazili sobie, że każdy z nich nosi okulary, przez które patrzy na świat. Klasa trzecia wykonała słoik wdzięczności, do którego wrzucała karteczki, za co są wdzięczni drugiej osobie, nauczycielowi, rodzicowi, koledze, koleżance.

    W ramach innowacji „Czytam z Emocją” najmłodsi wysłuchali bajki „Brzydkie kaczątko”, po której aktywnie rozmawiali o akceptacji, tolerancji. Tworzyli pracę plastyczną, wykorzystując do tego koszulkę foliową, a w środku niej farbę, którą ugniatali.

    Podczas innowacji „EkoEmocje” uczniowie obchodzili Zielony Dzień, w którym obowiązywał zielony ubiór i spożywanie posiłków wykonanych z zielonych produktów. Następnie z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki wychowankowie tworzyli pacynki ze skarpetek, guzików i innych materiałów. 

     Koordynator

 

Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/1Afg4EmSDRV0sg88mgS9kekNtOMxCdA-1?usp=sharing