Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Kolędowanie na rzecz misji

Kategoria:

Zwyczaj misyjnego kolędowania w okresie Bożego Narodzenia, w parafii św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej na Orawie ma już kilkunastoletnią tradycję.

W środę, w uroczystość św. Szczepana, 26 grudnia o godz. 10.00 w kościele parafialnym i w kaplicach we Mszy Św. z rozesłaniem uczestniczyli licznie zgromadzeni kolędnicy w strojach misyjnych. Uroczystego Błogosławieństwa udzielili im: w kościele parafialnym - ks. Andrzej Lichosyt kanclerz UJP2 i ks. Damian Obrał a w kaplicach w Przywarówce i w Kiczorach - ks. proboszcz Jerzy Bargiel. „Mali misjonarze” przygotowali oprawę liturgiczną: słowo wstępne, czytanie, psalm i modlitwę wiernych. Udział we Mszy Świętej uwieńczyło na zakończenie wspólne zdjęcie wokół ołtarza. 

W czwartek 27 grudnia, wyruszyli na kolędniczy szlak - wSkoczykach. Każda z 4 grup śpiewała kolędy i rozdawała charakterystyczne gwiazdki, otrzymane z Wydziału Misyjnego. Dzieci i młodzież z zaangażowaniem przygotowywały stroje, z entuzjazmem, chętnie i radośnie kolędowały mimo niesprzyjającej aury. Kolędnicy misyjni odwiedzając rodziny naszej parafii, dzielili się radością z narodzenia Syna Bożego.

W 4 grupach na terenie Skoczykówkolędowało 37 osób, które zebrały łącznie 4 510 zł. 20 gr. i 10 euro.Dzieląc się swymi wrażeniami, dzieci podkreślały życzliwość, z jaką byli przyjmowani w domach „mali apostołowie misji” i hojność ofiarodawców. Kolędnicy Misyjni włączyli się w ten sposób w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci a przekazana do Wydziału Misyjnego w Krakowie - przez Ks. Proboszcza naszej Parafii suma, będzie w tym roku dużym materialnym wsparciem dla ich rówieśników z Rwandy i Burundii. Dzieło kolędowania misyjnego nadal się rozwija. Świadczy o tym coroczne zainteresowanie i zaangażowanie dzieci ze szkoły podstawowej i z  gimnazjum a także ofiarność mieszkańców, którzy rozumiejąc misyjne potrzeby Kościoła, wychodzą im naprzeciw. Materiały, promujące akcję Kolędników (np. miesięcznik „Echo Afryki”, który w ciągu całego roku dzieci otrzymująsystematycznie z Wydziału Misyjnego krakowskiej Kurii), ukazując w ciekawej szacie graficznej problematykę misji, pozwalają poznać trudne warunki życia rówieśników w krajach misyjnych, dotkniętych ubóstwem, konfliktami zbrojnymi czy prześladowaniami chrześcijan - jak obecnie dzieje się to w Rwandzie i Burundii. Uwrażliwiając, materiały te inspirują dzieci do czynnego włączenia się zarówno w pomoc duchową przez modlitwę, jak również w materialną przez organizowaną corocznie akcję kolędowania misyjnego. Kolędnicy misyjni pojadą w tym roku, w nagrodę za podjęty przez nich trud, na Misterium Paschalne przygotowywane w okresie Wielkiego Postu przez aktorów z Nowego Targu na scenie tamtejszego Domu Kultury.           

  1. Miriam A. Tometczak albertynka

 

SKOCZYKISZKOŁA  PODSTAWOWA  NR 3  IM. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI I  GIMNAZJUM  IM.  PIOTRA BOROWEGO

Lp.

Nazwisko i imię

 

Lp.

Nazwisko i imię

 

SP NR 3

   

SP NR 3

1

Bosak Oskar kl. IV

 

20

Łowas  Mateuszkl. VI -cd

2

Huzior Barbara

 

21

Wątorczyk Patryk

3

Lichosyt  Martyna

 

22

Zając  Stanisław

4

Łowas Karolina

 

23

Barszcz  Oliwiakl. VII

5

Łowas Michał

 

24

Hrustek  Bartłomiej

6

Smoleń Piotr

 

25

Michalak  Klaudia

7

Stopiak Kamil

 

26

Wątorczyk  Dominika

8

Kramarz Amelia kl. V

 

27

Wójciak  Weronika

9

Kramaraz  Jan

 

28

Dunaj  Jesicakl. VIII

10

Kulawiak Joanna

 

29

Kocur  Dawid

11

Łowas  Julia 

 

30

Łowas Norbert

12

Miciniak Mateusz

 

31

Miciniak  Agata 

13

Węgrzyn  Magdalena   

 

32

Miciniak  Helena 

14

Wójciak  Damian

   

 

GIMNAZJUM - SKOCZYKI

15

Wziątek  Maciej             

 

33

Dunaj Kewin kl. III

16

Kramarz Małgorzatakl. VI

 

34

Hrustek Karol

17

Kulawiak Anna

 

35

Spyrka Adam

18

Kułach  Anna

 

36

Stopiak-Głuch  Żaneta  

19

Lichosyt  Natalia

 

37

Szlachta  Olga                  

 

 koledowanie Copy