Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/agmediaszk/sp3lipnicawielka.pl/public_html/templates/joomla_szkolny/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kategoria:

2 marca w naszej szkole uczciliśmy pamięć Żołnierzy Niezłomnych, walczących po II wojnie światowej z opresyjnym systemem komunistycznym.

W poniedziałkowe przedpołudnie wszystkie klasy zgromadziły się na górnym korytarzu, gdzie pan Andrzej Habina opowiedział i zaprezentował historię bohaterskich Polaków, którzy od 1944 r. przeciwstawiali się sowietyzacji kraju i podporządkowaniu go ZSRR.

Spotkanie rozpoczęła projekcja teledysku „Myśmy rebelianci” zespołu De Press, promującego płytę Muzeum Powstania Warszawskiego pt.„Myśmy rebelianci. Piosenki Żołnierzy Wyklętych”, prezentującą piosenki oddziałów partyzanckich.Następnie ukazana została historia, sposób działania, wyposażenie, struktura i wybrane sylwetki zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Zwrócono ponadto uwagę na pochodzenie i początki Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a także na formy dbania o przetrwanie należnej czci i szacunku dla naszych bohaterów. Na zakończenie pan dyrektor Krzysztof Wziątek podkreślił najważniejsze fakty i wartości dotyczące Żołnierzy Niezłomnych oraz to jak ważne jest obecnie dążenie do prawdy i uczczenie, skazywanych przez kilkadziesiąt lat na zapomnienie, Wyklętych.

Na korytarzu można obejrzeć okolicznościową dekorację oraz gazetkę o Żołnierzach Niezłomnych, wykonane przez uczniów, pod okiem opiekunów samorządu uczniowskiego: pani Barbary Bodzioch i pana Wojciecha Kucka.

Po II wojnie światowej niemiecki nazizm został zastąpiony komunizmem. Tysiące żołnierzy AK, NSZ, WiN wciąż ukrywało się w lasach. Szacuje się, że w latach 1944-1945 w szeregach konspiracji walczyło od 120 do 180 tys. osób. Ich zmagania wspierały kolejne setki tysięcy cywilnych Polaków.

Zdjęcia:

https://onedrive.live.com/?authkey=%21AAbyRn6wMMLTDOw&id=689F0741B443313F%21946&cid=689F0741B443313F