Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

DLA CIEBIE POLSKO...

Kategoria:

DLA CIEBIE POLSKO – obchody 100. rocznica odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Stanisława Kostki

  1. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była inspiracją do wielu działań w Szkole Podstawowej nr 3 im. Św. Stanisława Kostki.     

Do obchodów tego ważnego dla Polaków święta nasi uczniowie przygotowywali się od początku roku szkolnego. Priorytetem w pracy szkoły w związku z obchodami tej rocznicy było wzbudzenie poczucia narodowej dumy i kształtowanie postaw patriotycznych. Uczniowie manifestują swoje przywiązanie do ojczyzny, nosząc koszulki patriotyczne w każdą środę tygodnia.

DSCN7555 Copy

DSCN7558 Copy

DSCN7562 Copy

DSCN7568 Copy

DSCN7573 Copy

DSCN7578 Copy

            Wszystkie klasy począwszy od oddziału przedszkolnego do uczniów klasy ósmej uczyły się pieśni patriotycznych, które zaprezentowali podczas koncertu po uroczystej akademii w dniu 9 listopada. Szkoła włączyła się w ogólnonarodowe śpiewanie hymnu państwowego w tym dniu, co było poprzedzone lekcjami na temat historii „Mazurka Dąbrowskiego” oraz szacunku do narodowych symboli. Klasy pod kierunkiem wychowawców przygotowały piękne i niezwykle bogate w treści historyczne gazetki klasowe. Wielu uczniów wzięło udział w gminnym konkursie plastycznym „Drogi Polski do niepodległości”, a klasa V uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. Również uroczystość Pasowania Uczniów klasy I miała charakter patriotyczny, co podkreślała oryginalna dekoracja oraz odświętny strój uczniów z elementami bieli i czerwieni, które  świetnie dopełniały przygotowany przez panią Ewę Rószczkę piękny program artystyczny. Wszystkie te działania służyły podkreśleniu rangi Narodowego Święta Niepodległości w bieżącym roku oraz dobremu przygotowaniu się do jego obchodów.

Zdjęcia gazetek          

               Dzień 9 listopada był niezwykle uroczystym dniem w naszej szkole. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystą akademią pod hasłem: „Wstań Polsko moja!”, którą o godzinie 11 11  poprzedziło odśpiewanie hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej. Ciekawy montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Bogusławy Wziątek uzupełniały prezentacje multimedialne. Patriotyczny nastrój podkreślały piękna dekoracja wykonana przez panią Żanetę Jabłońską-Kabat oraz oprawa muzyczna, o którą zadbała pani Aneta Lach. Po akademii w szkole rozbrzmiewały polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów, o czym już zostało wspomniane. Dyrektor i nauczyciele SP 3 dołożyli wielu starań, by 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę  była godnie uczczona w społeczności szkolnej. Te wszystkie działania miały na celu ukazanie młodemu pokoleniu, że Bóg, Honor, Ojczyzna to ważne wartości w życiu człowieka.

DSCN7483 Copy

DSCN7478 Copy

DSCN7483 Copy

DSCN7486 Copy

DSCN7491 Copy

DSCN7493 Copy

DSCN7494 Copy

DSCN7495 Copy

DSCN7507 Copy

DSCN7510 Copy

Trwałym pomnikiem obchodów dla Niepodległej jest dąb niepodległości posadzony na placu szkolnym.

20181115 131737 Copy

 20181115 131924 Copy

20181115 132042 Copy

20181115 132053 Copy

20181115 132109 Copy

20181115 132118 Copy

20181115 132324 Copy

Wieczornica Patriotyczna      

Niezwykle trafną i oczekiwaną inicjatywą dyrekcji, nauczycieli i rodziców okazała się Wieczornica patriotyczna poświęcona wspólnemu śpiewaniu pieśni żołnierskich i legionowych, która odbyła się również 9 listopada. Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Krzysztof Wziątek, witając licznie przybyłych gości, po czym zainicjował śpiew hymnu narodowego. Następnie uczniowie w swoim występie przybliżyli zebranym dzieje Polski związane z utratą i odzyskaniem niepodległości.

Pani Bogusława Wziątek, pomysłodawczyni wieczornicy, zaprosiła przybyłych do wspólnego śpiewania. Przypomniała, iż pieśni i piosenki patriotyczne towarzyszyły w boju młodym strzelcom i legionistom walczącym o niepodległość. Powstawały one w okopach, na froncie i pozwalały przetrwać trudy walki, dodawały otuchy i rozweselały. Podkreśliła również, że współcześni Polacy nie mogą dopuścić, aby pieśni te pozostały w pożółkłych śpiewnikach, ponieważ są częścią naszej historii i narodowej tradycji. „Powinny żyć dalej, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń”. Tego wieczoru do wspólnego śpiewu przygrywali nam Łukasz Bandyk, Damian Michalak, Sylwia Krzywicka i Adam Grucel. Nie zabrakło poczęstunku oraz ciepłej grochówki przy pięknie nakrytym i udekorowanym stole, który przygotowali rodzicie pod kierunkiem przewodniczącej rady rodziców Małgorzaty Karaś. Uroczystość uświetniły swoim występem młode artystki zespołu Zokrzes z Lipnicy Małej. Przy akompaniamencie skrzypiec i kontrabasu przewodziły dalszemu śpiewaniu. Prawdziwym przebojem wieczoru okazała się „Rota Podhalańska” Stanisława Eljasza Radzikowskiego z 1919 roku. 

            Wieczornica patriotyczna upłynęła w serdecznej i podniosłej atmosferze. Organizatorzy zebrali wiele ciepłych słów uznania i podziękowania za wspólne spotkanie, które dało nam okazję do wyrażenia patriotyzmu i przywiązania do tradycji narodowych. Nasze wspólne śpiewanie w Szkole Podstawowej nr 3 to hołd złożony tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed stu laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę.

                                                                                                

                                                                                                            Bogusława Wziątek

DSCN7514 Copy

DSCN7522 CopyDSCN7523 Copy

DSCN7530 Copy

DSCN7534 Copy

DSCN7537 Copy

DSCN7542 Copy

DSCN7543 Copy

DSCN7550 Copy