Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/klient.dhosting.pl/agmediaszk/sp3lipnicawielka.pl/public_html/templates/joomla_szkolny/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

WOLNOŚCI BIJE DZWON!

Kategoria:

         Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to niezwykle ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki zorganizowała szereg działań upamiętniających 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

      Działania te są również związane z przystąpieniem szkoły do realizacji projektu
pod hasłem: „Pracownia polonistyczna i matematyczno-fizyczna oraz zajęcia edukacyjne” w ramach  współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Orawy „Działaj Lokalnie”.

Realizując te przedsięwzięcia, odbyły się zajęcia, na których uczniowie w kreatywny sposób odkrywali oraz rozwijali zainteresowania literackie i aktorskie. Efektem spotkań z uczniami był konkurs recytatorski wierszy patriotycznych znanych polskich wieszczy, które zostały zaprezentowane przez dzieci podczas akademii oraz „Wieczornicy patriotycznej” będących zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Cenną inicjatywą okazały się warsztaty zorganizowane przez panie - Marię Jeż i Ewę Rószczkę, podczas których uczniowie wraz z rodzicami: Małgorzatą Karaś, Anną Lichosyt, Beatą Dunaj, Krystyną Michalak i panią Czesławą Jasiurą przygotowali piękne biało-czerwone kwiaty wykorzystane do dekoracji szkoły. Również pani Maria Symala uszyła biało-czerwone opaski dla uczniów występujących w akademii.Wszystkie działania służyły podkreśleniu rangi święta i dały wyraz troski o patriotyczne wychowanie naszych uczniów - młodych Polaków, a jednocześnie integrowały nauczycieli, uczniów i rodziców wokół narodowych wartości, które są priorytetowe w naszej szkole. Dzięki zaangażowaniu wielu osób uwydatniony został narodowy charakter święta. 8 listopada był szczególnie uroczystym dniem, w którym nasza szkoła uczciła Święto Niepodległości akademią pod hasłem „Wolności bije dzwon…”. Rozpoczęła się ona o godzinie 11 11  odśpiewaniem hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej. Program artystyczny, przygotowany według autorskiego scenariusza Bogusławy i Krzysztofa Wziątków, został poświęcony pamięci poległych w walce o wolność naszej Ojczyzny, a w szczególności był hołdem złożonym bohaterom Powstania Warszawskiego z okazji 75 rocznicy jego wybuchu, która minęła w bieżącym roku. Odsłaniał najbardziej krwawą, a zarazem najtragiczniejszą kartę w historii naszego narodu z czasów II wojny światowej. Ukazywał ogromne poświęcenie, patriotyzm i najwyższą ofiarę powstańców poniesioną w walce o wolność Ojczyzny. Występ uczniów wzbogaciły filmy, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz pieśni chóru, a także wspomnienia uczestników dramatycznych wydarzeń sprzed 75 laty. Prezentacje multimedialne unaoczniły ogrom zniszczeń i strat materialnych stolicy oraz niewyobrażalne okrucieństwo i zbrodnie dokonane na niewinnej ludności cywilnej Warszawy. Przywołane wspomnienia świadków i osobiste relacje podkreślały tragizm powstańców oraz ukazywały bestialstwo Niemców, którzy mordując bezbronnych ludzi, dokonali bezprzykładnego aktu ludobójstwa, za który nie zostali po wojnie osądzeni. W partiach narracyjnych podkreślono również osamotnienie walczących

i niespełnione nadzieje na pomoc wojsk radzieckich, które stały na drugim brzegu Wisły, bezczynnie przypatrując się tłumionemu przez Niemców powstaniu.

 Piękne i dojrzałe interpretacje wierszy, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ukazujące dramat pokolenia Kolumbów, zaprezentowali nasi uczniowie, wyrażając tym samym głębokie uczucia patriotyczne. W programie wykorzystano pieśni patriotyczne z okresu I i  II wojny światowej oraz współczesne, które powstały jako hołd złożony Powstaniu Warszawskiemu, wykonane przez zespół Sabaton  oraz solistki Annę Marię Jopek i Natalię Sikorę. Szczególnie naszych uczniów ujęła wzruszająca pieśń „Dziewczyna z granatem”, która nadal rozbrzmiewa w murach naszej szkoły. Narratorzy przytaczali wstrząsające fakty z okresu powstania -„ sześćdziesięciu trzech dni chwały”.

 Wszystkie elementy składające się na przedstawienie oraz dojrzała postawa uczniów-aktorów podkreślały uroczysty i patriotyczny nastrój, poruszający widzów i wywołujący  głębokie uczucia smutku, zadumy i refleksji nad sensem poniesionej ofiary.

Warto na koniec przytoczyć jedną z partii narracyjnych scenariusza zawierających słowa Jana Pawła II, które mogąstanowić dla nas ważny testament i jednocześnie przesłanie naszej uroczystości:

 „Choć powstańcy ponieśli militarną klęskę, ich czyn na zawsze pozostanie w narodowej pamięci jako najwyższy wyraz patriotyzmu. Warszawa padła, ale zwyciężyła. Powstanie narodowe zapisało się w historii jako zew patriotyzmu, jako niezniszczalna legenda.
Z tego wynika wolna Rzeczpospolita, wyrasta dla nas kanon wartości i postaw takich jak: umiłowanie ojczyzny, wierność ideałom, zdolność do poświęcenia się dla innych.Te postawy żyją, są obecne wśród nas, wyrażają dbałość o historyczne dziedzictwo”. Pamięć o Powstaniu Warszawskim jest składnikiem naszej  narodowej tożsamości.

 Po akademii w szkole rozbrzmiewały polskie pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów, co  jeszcze bardziej podkreśliło uroczysty charakter i uwydatniło symbolikę tego dnia
oraz radość świętowania w wolnej Polsce.

Program artystyczny przygotowany został pod kierunkiem pań: Bogusławy Wziątek,
Beaty Masteli, Agaty Barszcz oraz Anety Lach, która zadbała o oprawę muzyczną.
Nad techniczną stroną uroczystości czuwał pan Wojciech Kucek.

Bogusława Wziątek

 

 • niepodległść_1
 • niepodległść_2
 • niepodległść_3
 • niepodległść_4
 • niepodległść_5
 • niepodległść_6
 • niepodległść_7
 • niepodległść_8
 • niepodległść_9
 • niepodległść_10
 • niepodległść_11
 • niepodległść_12
 • niepodleglosc_1
 • niepodleglosc_2