Szkoła Podstawowa nr 3 im. Św. Stanisława Kostki
w Lipnicy Wielkiej

Slide background

„Do wyższych rzeczy jestem stworzony”

Kategoria:

We wtorek 18 września 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Patrona Szkoły – Św. Stanisława Kostki.

Uroczystość ta miała szczególny charakter, bowiem w tym roku obchodzimy w Kościele w Polsce Rok Świętego Stanisława Kostki w związku z czterysta pięćdziesiątą rocznicą jego śmierci. W tym samym roku świętujemy też piętnastolecie nadania imienia zacnego świętego Szkole Podstawowej nr 3, a także 100 - lecie odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.

O godz. 9.30 uczniowie szkoły ze sztandarem, pod opieką wychowawców i rodziców, udali się do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę Świętą, którą odprawił, w intencji społeczności szkolnej, Proboszcz naszej parafii ks. kanonik Jerzy Bargiel.

Przed rozpoczęciem Mszy Świętej uczniowie wraz z nauczycielami złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie ks. prałata Stanisława Kani.

Oprawa liturgiczna Mszy Świętej została przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 pod kierunkiem s. Miriam.

Ks. kanonik Jerzy Bargiel przybliżył w swej homilii sylwetkę św. Stanisława Kostki, jego postawę życiową i niezłomne dążenie do doskonałości, które przejawiało się w bezgranicznej wierności Bogu i służbie bliźniemu. Podkreślił, że cechy charakteru św. Stanisława Kostki, takie jak: cierpliwość, wytrwałość, dobroć, pilność w nauce i świętość powinny przyświecać współczesnej młodzieży.

            Po zakończeniu Mszy Świętej cała społeczność szkolna udała się ponownie do budynku szkoły, gdzie nastąpił dalszy ciąg uroczystości. Tutaj po odśpiewaniu hymnu szkoły – pieśni „Przed wielu laty ten chłopiec żył...” Dyrektor szkoły mgr Krzysztof Wziątek powitał zebranych gości. Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in.: Wójt Gminy mgr Bogusław Jazowski, Przewodniczący Rady Gminy pan Franciszek Pindziak, Radny Powiatowy mgr inż. Franciszek Sojka, radni z sołectwa w Skoczykach: pani Maria Symala i pan Eugeniusz Węgrzyn, a także ks. Proboszcz kanonik Jerzy Bargiel i siostry Albertynki. Pan Dyrektor szczególnie ciepło powitał byłych dyrektorów tej placówki, a mianowicie: panią mgr Stanisławę Skoczyk, pana mgr Ignacego Mikłusiaka i panią mgr Ewę Rószczkę. Na uroczystość przybyli również: Dyrektor SP 2 pani mgr Edyta Mikłusiak, Dyrektor SP 4 pani mgr Bożena Marcinek, Dyrektor LO i Technikum pan mgr Wojciech Janiszewski, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego pani Maria Hrustek, pracownice Centrum Usług Wspólnych – panie Marzena Michalak i Anna Węgrzyn oraz pan mgr Piotr Cymerman i pan Jerzy Polaczek.

Serdeczne słowa powitania pan Dyrektor skierował również do nauczycieli pracujących w tej szkole, uczniów, pracowników obsługi oraz rodziców uczniów SP3, współgospodarzy tego święta, z przewodniczącą RR panią Małgorzatą Karaś na czele.

W atmosferę uroczystości wprowadzili zebranych gości uczniowie kl. V – VIII, którzy przygotowali montaż słowno – muzyczny pod kierunkiem pani mgr Beaty Agaty Masteli i pani mgr Eweliny Palenik.

Przedstawienie to było próbą odpowiedzi na pytania: Jak wyobrażasz sobie świętego?, Czy święci różnią się od innych ludzi?, Czy wśród nas żyli i żyją ludzie święci?

W czasie akademii przywołano sylwetki następujących świętych: św. Stanisława – biskupa z Krakowa, św. Królowej Jadwigi, św. Karoliny oraz św. Stanisława Kostki, którzy opowiadali o swoim powołaniu i drodze do świętości.

Kulminacyjnym punktem przedstawienia była drama, w której św. Franciszek Borgiasz – trzeci generał zakonu jezuitów (w roli głównej Maciej Wziątek) – przyjmuje do nowicjatu św. Stanisława Kostkę (Bartłomiej Hrustek). Akcja scenki rozgrywa się w Rzymie w pokoju św. Franciszka Borgiasza, któremu towarzyszy brat Augusti (Konrad Machajda).

Przedstawienie zakończyła pieśń pt. „Panie proszę spraw” w wykonaniu chóru szkolnego.

Piękna scenografia, nastrojowa muzyka, pieśni religijne, zasługująca na uznanie gra aktorów – uczniów, a także motto życiowe Patrona Szkoły: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”, stanowiące część dekoracji, to tylko niektóre z atutów tego przedstawienia.

Występ wszystkich aktorów został nagrodzony gromkimi brawami. Pan Dyrektor mgr Krzysztof Wziątek podziękował uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie tak wartościowego i wzruszającego spektaklu.

Słowa podziękowania skierował również na ręce państwa Magdaleny i Mariana Smreczaków za odnowienie tablicy pamiątkowej poświęconej Patronowi szkoły.

W dalszej części uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, którzy w swoich wypowiedziach odwoływali się do cnót i przymiotów Św. Stanisława Kostki, wspominali pracę w Szkole Podstawowej nr 3, dzielili się wrażeniami ze współpracy z placówką oraz przekazywali słowa uznania dla uczniów i ich opiekunów za pracę i zaangażowanie włożone w przygotowanie uroczystości.

Pan Dyrektor mgr Krzysztof Wziątek podsumował uroczystość Święta Patrona Szkoły tymi słowami:

„Żyjąc w XXI wieku nie powtórzymy dokładnie czynów św. Stanisława Kostki. Naszym zadaniem jest raczej zrozumienie ducha tego świętego, który nie dał się zwieść mirażowi wygodnego życia, zabezpieczonego majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom i naciskom grupy. Nie chciał im imponować, ani uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki. Był silną osobowością, miał swoją klasę i styl. Jest postacią godną naśladowania również dzisiaj. Niech słowa: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony” staną się drogowskazem do osiągnięcia wielkich i ambitnych celów dla uczniów, nauczycieli i całej społeczności naszej szkoły.”

Na zakończenie uroczystości pan Dyrektor zaprosił wszystkich gości, w imieniu własnym oraz Wójta Gminy i rodziców, na poczęstunek, życząc wszystkim dalszego miłego świętowania.

mgr Beata Agata Mastela

 

DSC 7164 Copy

DSC 7168 Copy

DSC 7171 Copy

DSC 7172 Copy

DSC 7179 Copy

DSC 7180 Copy

DSC 7194 Copy

DSC 7200 Copy

DSC 7190 Copy

DSC 7211 Copy

DSC 7220 Copy